Provoz tohoto blogu definitivně ukončen.

Pět nejčastějších dějových chyb při psaní fanfiction

25. ledna 2014 v 22:43 | Asway |  Rady pro blogery
Každý, kdo píše fanfiction, možná udělá takovou měnší chybičku (stejně jako já, která sama sleduje, že v některých povídkách jich má tucty.. :D). Já na ně sama docela často narazím, takže mě napadlo pokusit se alespoň ty nejčastnější a základní vypsat. Týká se to pěti dějových chyb. Je to o některých povídkách na netu, neuvádím na ně odkazy a pokud sem zavítá jejich autor, neslouží to jako posměch, spíš dobrá rada. :)


Nejčastější dějové chyby

1) Opakování postavy
Ve třetím díle je Karin Sasukeho ex, která ho nadevše miluje a zbožňuje. No v devátém díle, je to Sakuřina bývalá spolužačka, která Sasukeho poprvé potká až na jejím a Sakuřiném maturitním plese.
A když si to uvědomíte a musíte pak přepisovat půl dílu - určitě vás to nepotěší. Jedna postava je tam tudíž dvakrát a pokaždé s odlišnou minulostí. Vytváří to zbytečné zmatky v povídkách. Působí to docela jako pěst na oko a některé čtenáře to může odradit, ať je příběh krásný a originální, jak chce.
Proto je dobré si již použité postavy vypisovat někam bokem, nebudete v tom mít potom zbytečný bordel a nebudete muset v předchozích dílech vyhledávat, zda-li jste již tu a tu postavu nepoužili.

2) Nereálné věci
Sakura jednoho dne otěhotní, ale téměř druhý den ráno rodí. To je nemožné. Takhle to v přírodě prostě nechodí.
Už to, že je těhotná, nemohla zjistit druhý den. I kdyby jste napsali, že očekávala menstruaci a ta se nedostavila, tak vždycky to není na den přesné. A i pokud je žena těhotná, může ze začátku menstruovat, některým to přestává třeba až po jednom nebo dvou měsících těhotenství. Ani gynekolog po dni nepozná, že jste v "tom". Co se týče porodu, tak normálně těhotenství trvá devět měsíců, některá dítka se samozřejmě mohou omylem narodit dříve, ale pravděpodobně by potom skončili v inkubátoru a měli v životě nějaké zdravotní potíže (jen ve většině případů, neříkám, že vždy, záleží, jak moc se stihlo dítě vyvinout). Ale po dni rozhodně rodit nemůže, to nemá v těle ani embryo. To se sotva spojily pohlavní buňky.
Před tím, než něco napíšeme, je dobré si vyhledat nějaké podrobnosti a detaily o tom. Stačí jen do googlu (nebo wikipedie) zadat pojem 'těhotenství' a vyběhnou vám odkazy, kde se můžete dočíst víc. Tak je to se vším.
Když tak uděláte, můžete se vyhnout případným trapasům a přepisování povídek.

3) Nemožně napsaný sex
A je jedno, jestli píšete yaoi nebo hentai, oboje kategorie mají jistě povídky, kde sex napsal autor poněkud nerealisticky. Například jednou jsem se setkala s tím, že se Sasuke v tu samou chvíli zvládl líbat s Hidanem a taky ho Itachimu kouřit. Pravděpodobně měl dvě hlavy.
Nebo spal se Sakurou, zvládl ji naráz hladit ve vlasech, prstit ji a zároveň si z poličky podával kondom. Nedělám si srandu, skutečně to bylo napsané asi takhle, nevím přesně: Jednou rukou ji konejšivě hladil v dlouhých hebkých vlasech a druhou jí způsoboval slast v klíně, zatímco se natáhl pro kondom na poličku nad postelí. Zajímalo by mě, kolik těch rukou měl, pokud se tedy pro kondom nezvládl natáhnout nohou.
Nebo dva svalnatí týpci, úplné hory, si to rozdají na předním sedadle v autě. No to by mě zajímalo, jak by se tam asi naskládali, aniž by se navzájem nepomlátili.
Když totiž yaoi nebo hentai scénu píšete, je dobré se zamyslet a v duchu si ji představovat.
Někdy jsou tam totiž takové kuriozity, že se ani v napínavé sexy yaoi scéně nejde nezasmát představě Sasukeho s žirafím krkem a rukou Saxany.

4) Strašně rychlý nebo až moc pomalý děj
Psaní si vyžaduje určitou trpělivost. Chápu, že vás nebaví psát to třeba do doby, než se dají Sakura a Sasuke dohromady. Ale tím, že sto padesát věcí napíšete do jednoho dílu tomu spíš uškodíte, než naopak. Setkala jsem se s tím, že autor napsal do dílu dlouhého asi dvě stránky we wordu, že se ti dva dali dohromady, měli spoustu dětí, ty děti vyrostly, měli svoje děti a Sasuke vypsal rodokmen nového klanu Uchiha, Naruto a Hinata do toho měli dvojčata, Uzumaki se stal hokagem a všude vládl mír.
Trošku moc idealistické, ale budiž. Kdyby to bylo napsané v klidu a pomalu, kdyby si dal autor práci s popisy, tak by se mi to četlo mnohem lépe a bavilo mě to. Takhle jsem to jen protétla pohledem a nijak se tím nezabývala.
Naopak, když je děj moc pomalý, dlouho se tam nic neděje, jedná se pořád pouze o to samé, nikoho to taky bavit nebude. Vás by snad bavilo číst pořád o tom, jak Sasuke přišel ze školy, domů a šel spát. Ráno vstal, šel do školy, přišel domů a šel spát. A dokola. Tohle nám je ale jasné, stojíme spíš o něco zajímavého. Alespoň po nějakém čase. Jinak si příběh moc čtenářů neudrží.
Proto je dobré mít trpělivost, ale zase mít připravený určitý plán, co se v povídce uděje do budoucna, jinak vznikne takzvaný "Děj o ničem". A ten má chuť číst málokdo.

5) Abnormální změna charakteru
Na začátku povídky je Itachi věrný svému milovanému bráškovi, nedokázal by mu lhát, podvádět ho nebo mu jakkoliv ublížit. Ale uběhne pár dílů a je z něj totální nadržené hovado, které by se nejradši vyspalo s polovinou města, Sasukemu bezproblémově kecá, podvádí ho s kamarádem Hidanem a bůhví co ještě...
Nebo ze začátku je Naruto zmíněn jako romantik, který miluje v sexu mazlení a jemnosti, zatímco v tom dalším díle je to submisivní člověk, který je rád, když na něj někdo používá BDSM. To mě docela štve, změny charakterů dokážou povídku dost podělat.
Bylo by dobré, ujasnit si, jaké charaktery postavám vlastně přidělíme. Někdy je samozřejmě ale změna povahy cílená, potom je to ok. :)

P.S.: Na té ItaSasu se pracuje. Není nic horšího, než muset psát něco znova, když už jste to měli napsané. Fakt ne. A pracuje se i na doujinu. :) Povídky na přání zatím v nedohlednu. T_T
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ája Ája | Web | 26. ledna 2014 v 14:58 | Reagovat

Nemožně napsaný sex mě pobavilo nejvíc :D :D Třetí ruka :D. Jinak se vším souhlasím :). Já osobně mám asi největší problém se 4. bodem, musím se vždycky brzdit a někde se naopak moc loudám. Nebo u jedničky. Já si ty postavy nevypisuju a pak to všude dohledávám, jestli náhodou... :D :D, ale je to fakt zdržovačka.

2 Ivanitko Ivanitko | Web | 26. ledna 2014 v 16:58 | Reagovat

Ze všech těchto chyb mám vždycky strach.

3 Katana Katana | Web | 26. ledna 2014 v 21:31 | Reagovat

ty dvě hlavy mě rozsekaly :D ale máš pravdu :)

4 Aki-chan Aki-chan | Web | 26. ledna 2014 v 22:25 | Reagovat

nemožný sex,dve hlavy a tri ruky rozhodne pobavili,ale ja som sa s takým ešte nestretla. Viem robím aj ja chyby ,ale snažím sa ich eliminovať.

5 Smajli Smajli | Web | 27. ledna 2014 v 7:37 | Reagovat

Mně teda asi nejvíc vadí pětka. Protože při nemožným sexu se člověk aspoň občas zasměje (já třeba dostala záchvat smíchu, když jsem četla, jak Itachi klátí Sasukeho a zároveň mu ho kouří, tak měl asi páteř z gumy) tý absurditě, ale vyloženě nesnáším povídky, kde Itachi chce Sasukeho, jenže ten ho odmítne, pak Itachi "dostane rozum" a už ho teda nechce, jenže ho začne chtít Sasuke a zase odmítá Itachi a furt dokola. Nevadilo by mi to jednou, když by to bylo z psychologickýho hlediska objasnitelný za nějakejch okolností, ale aby v každý kapitole chtěli něco jinýho, to pak končím se čtením.
Každopádně se trochu vidím ve čtyřce, s dějem v yaoi povídkách je vždycky problém =D

6 Asway Asway | E-mail | Web | 27. ledna 2014 v 8:17 | Reagovat

[4]: Netvrdím, že je to mířeno na všechny, je možné, že někteří autoři opravdu takové chyby nedělají. Ale většinou, když si přečtu nějakou povídku, minimálně jedna z výše zmíněných chyb tam skutečně je. :) No jo, i já se chyby snažím eliminovat, ale některé jsou tam. Osobně mám asi nejvíc problém s dějem. :) Třeba s dějem o ničem jsem se ale kolikrát setkala i v normální knize. Pořád se tam omílalo dokola to samé a nic nového se nekonalo. :) S tímhle má kříž hold každý spisovatel.

[5]: :D :D No to bych chtěla vidět polohu, v jakým ten sex provozovali. :D Autor teda musel mít velmi dobrou fantazii. :D

7 Janča-san Janča-san | Web | 2. února 2014 v 19:03 | Reagovat

ako s tým pomalým/rýchlym dejom súhlasím, mne to tiež robí dosť problém :D a ten sex ma pobavil :D a tie opakujúce sa postavy som tiež niekedy zaregistrovala, a dosť to potom ničilo tú predstavu tej poviedky, ale inak fajn :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama